Sanitárna keramika – sanita

Sanitárna keramika
sanita je to, čo robí kúpeľňu kúpeľňou. Umývadlo a WC toalety sú najčastejšie využívanými súčasťami kúpeľne, preto je vhodné ich výberu venovať náležitú pozornosť. Sanita ako taká by mala byť praktická a estetická zároveň, čo pri dnešnej ponuke nie je žiadny problém. Ani sifón, či iné technické detaily už dnes nie sú len nutné zlo. Niekedy môžu byť dokonca peknými dizajnérskymi prvkami.Tvar a veľkosť
vhodné do daného priestoru a vyhovujúce užívateľom, spôsob umiestnenia a prichytenia umývadla či WC toalety, dostatočný priestor na pohyb, to všetko a ešte oveľa viac je potrebné zvážiť pri výbere sanitárnej keramiky.
Nie vždy je pritom jednoduché zladiť kúpeľňu tak, aby bola praktická, estetická, ekonomická aj ekologická zároveň. Nechajte sa inšpirovať. Radi vám poradíme, do čoho sa oplatí investovať a kde sa dá ušetriť, kontaktujte nás.

sanita

Rozdelenie sanity


• Umývadlo

- je najčastejšie používaným prvkom sanitárnej keramiky. Zároveň je nevyhnutnou súčasťou každej kúpeľne. Umývadlo využívame niekoľkokrát za deň, ani si to neuvedomujeme. Správne umývadlo by preto malo mať vhodný tvar, dostatočný rozmer, správnu výšku a ľahko udržiavateľný materiál. Pri výbere umývadla je potrebné myslieť aj na druh a umiestnenie sifónu, na priestor okolo umývadla, ktorý potrebujeme na pohyb, ako aj na zavesenie uterákov.
S umývadlom úzko súvisí aj výber ďalších doplnkov kúpeľne – vodovodné batérie, kúpeľňový nábytok či kúpeľňové doplnky – závesný program, drôtený program (prekliky na podstránky)

Umývadlá a ich druhy:

Nábytkové umývadlo – je súčasťou kúpeľňového nábytku. Nábytkové umývadlo ideálne zapadá do línie umývadlovej skrinky, ktorej je súčasťou.
Vstavané umývadlo – je konštruované na osadenie do skrinky. Jeho tvar a povrch je upravený tak, aby zabránil stekajúcej vode narušiť povrch kúpeľňového nábytku, do ktorého bude umývadlo vstavané.
Umývadlo na dosku – na dosku nemožno umiestniť každé umývadlo. Zároveň aj napriek tejto špeciálnej úprave aj doska musí byť povrchovo upravená tak, aby vlhkosti odolávala.
Zápustné / polozápustné umývadlo – je doslova zapustené do dosky a stáva sa tak jej súčasťou.
Dvojité umývadlo – prípadne dve umývadlá sú osožné v početných domácnostiach s viacerými deťmi, no vhodné sú aj v prípade, že uprednostňujete jedno umývadlo ako pracovné, druhé ako hygienické.
Umývadlo s odkladacou plochou – má po okrajoch praktické odkladacie plochy na uloženie drobností pri potrebných pri každodennej očiste. Odkladacie plochy môžu byť orientované vľavo, pravo, prípadne po oboch stranách. Môžu tiež byť rôzne rozsiahle, niekedy dokonca dokážu nahradiť skrinku.
Špeciálne umývadlo – umývadlo pre imobilných je tvarovo prispôsobené potrebám handicapovaných osôb. Špeciálne umývadlo je plytšie, má vykrojenú prednú časť, prípadne poskytuje možnosti výškového nastavenia či naklonenia podľa potreby.

Materiál vhodný pre umývadlo:

• smaltovaná oceľ
• glazovaná keramika (s povrchom, bez povrchu pre lepšiu údržbu)
• liaty mramor
• prírodný materiál (drevo, kameň, sklo, mramor)
• špeciálne materiály

Umývadlá podľa tvaru:

• Symetrické umývadlo - pravidelný tvar umývadla nemusí byť len obdĺžnik či ovál. Pokiaľ uprednostňujete inú symetriu, stačí si len vybrať.
• hranaté umývadlo
• hranato-oblé umývadlo
• oblé umývadlo
• okrúhle umývadlo
• miskové umývadlo
• Asymetrické umývadlo - umývadlo nepravidelného tvaru môže byť pekným solitérom vo veľkej kúpeľni. Umývadlo s odkladacím priestorom na jednej či druhej strane je zas praktické aj bez umývadlovej skrinky.
• Rohové umývadlo - využíva rožný priestor a zároveň smeruje do priestoru. Rohové umývadlo je vhodné hlavne do malej kúpeľne, kde je potrebné efektívne využiť každý centimeter.

Farebné odtiene pre vaše umývadlo:

• biela
• čierna
• rôzne odtiene vzorkovníka RAL

• WC toalety

- dnes rovnako ako ostatné prvky sanitárnej keramiky predstavujú dokonale prepracované systémy, ktoré majú s pôvodnými WC spoločný len účel použitia. WC toalety si vyžadujú dôkladnú údržbu, preto je dôležité ich správne opracovanie. Kvalitná glazúra celej WC misy vrátane vnútorných oplachovacích kruhov a sifónu zabezpečí dokonalú hygienu a jednoduchú údržbu.

• WC toalety kombi – majú pevnú keramickú nádržku v zadnej časti a predstavujú klasiku medzi toaletami. Dnes trh ponúka výhodnejšie možnosti, ktoré poskytujú vyššiu hygienu, jednoduchú údržbu, trvácnosť a modernejšie varianty za porovnateľnú cenu.
• WC toalety stojace – môžu mať spodný, alebo zadný odpad. Designovo sú aj stojace WC toalety k dispozícii v rôznych designových tvaroch a prevedeniach, ktoré tvoria série s ostatnými prvkami sanitárnej keramiky.
• Závesné WC toalety – predstavujú praktické optimálne riešenie. Zabudovaný systém splachovania nastavený na šetrný objem vody, tichšie splachovanie, jednoduchšia údržba v okolí WC toalety a v neposlednom rade aj estetický dojem. Závesné WC toalety sú konštruované na cca 400kg, takže obavy, že by boli nedostatočne pevné, mať nemusíte. Závesné WC toalety tiež umožňujú umiestniť osviežovač vzduchu do nádržky, čím máte o príjemnú vôňu vo WC vždy postarané.
• Sedadlá na WC toalety – prax ukazuje, že aj taká vec akou je sedadlo na WC sa dá vylepšovať. Kvalitné trvácne materiály a antibakteriálna povrchová úprava, systém pomalého uzatvárania, anatomické tvary, odolnosť proti poškriabaniu, či jednoduché odmontovanie kvôli údržbe, to je len pár vlastností, ktoré vám uľahčia očistu vašej WC toalety.

Splachovacie WC systémy sú rovnako dôležitou kapitolou pri výbere WC toalety. Dnešné riešenia umožňujú okrem jednoduchej údržby aj značnú úsporu vody a energií, čím sú podstatne ekologickejšie a ekonomickejšie ako v minulosti. Dlhodobá úspora v tomto smere je určite rentabilná.

• Bidet

predstavuje vyšší štandard hygieny. Ako veľmi praktická a zároveň veľmi hygienická sanitárna keramika je pomôckou nielen do veľkej kúpeľne. Pokiaľ máte v kúpeľni dostatok priestoru, určite neváhajte a využite samostatný bidet vedľa WC toalety. Pokiaľ vaša kúpeľňa priestorom neoplýva, máte na výber niektorú z priestorovo úsporných možností. Ak máte predstavu, že je to zbytočná investícia, nie je to celkom tak. Bidet sa správa ekologicky a ekonomicky zároveň a v nepodstatnej miere šetrí aj váš čas. Nemusíte totiž v prípade potreby používať sprchu. Využitie bidetu je pritom široké. Okrem bežnej funkcie v ňom jednoducho umyjete nohy, určite sa využije v rodine s malými deťmi, so sprškou naplníte vedro na umývanie podlahy, atď.

Sortiment bidetov je dnes široký. Stačí si určiť prednosti vašej kúpeľne.
• Stojaci bidet – rovnako ako stojace WC toalety je aj stojaci bidet upevnený do podlahy.
• Závesný bidet – pokiaľ zvolíte závesné WC, dolaďte k nemu aj bidet v rovnakom štýle.
• Bidetová sprška – je praktická v malej kúpeľni, prípadne v kúpeľni pre imobilných. Malá sprška pri WC toalete funguje rovnako ako bežná sprcha. Zároveň nepotrebujete ďalšiu misu, čím šetríte priestor.
- S batériou z WC umývadielka – bidetovú spršku môžete napojiť z malého umývadla pri WC toalete
- S podomietkovou batériou – v prípade, že pri WC toalete umývadlo nemáte, je vhodné využiť podomietkové teleso.
• Bidet zabudovaný – do záchodovej misy – 2 v 1 – WC toaleta aj bidet je rovnako priestor šetriaci variant bidetu. WC sedadlo má zabudovanú sprchu so zásobníkom vody, čím plní svoju dvojitú funkciu.

• Pisoár

- pisoáre sa využívajú väčšinou vo verejne prístupných zariadeniach, hoteloch, firmách, na úradoch, či na iných miestach s vysokou frekvenciou ľudí, no ich domáce použitie je tiež veľmi praktické. Pisoár je ekologické a ekonomické zariadenie, ktoré na spláchnutie potrebuje len 2 litre vody, čo je oproti bežnej WC toalete značná úspora. V prípade, že je v domácnosti viac mužov, prípadne veľa návštev, je pisoár určite efektívne využiteľná súčasť sanitárnej keramiky vašej kúpeľne.Sanita a vhodné materiály

• Biela keramika - sanitárna keramika už vo svojom názve zvýrazňuje materiál, ktorý je na jej výrobu využívaný najčastejšie. Keramika si vďaka svojim vlastnostiam drží v sanitárnej keramike veľký náskok v porovnaní s inými materiálmi. Keramika dokonale odoláva opotrebeniu, chemikáliám a škrabancom a zároveň sa jednoducho udržiava. Vhodné povrchové opracovanie sanitárnej keramiky vám uľahčí udržať vašu kúpeľňu v perfektnom stave rýchlo a jednoducho:

• Ďalšia vrstva glazúry – ktorá pri vypaľovaní pri vysokej teplote uzatvára povrch natoľko, že sa stáva vode odpudivým a všetko z neho skĺzne rýchlejšie, ako sa stihne usadiť. Zároveň sú všetky póry maximálne uzatvorené, takže baktérie nemajú priestor na svoje pôsobenie.
•Antibakteriála ochrana – zabezpečená pridaním ďalších prvkov do glazúry

• Liaty mramor - je nadčasový materiál s dlhodobou životnosťou a veľkou variabilitou tvarov. Dokonalé hrany a rovné plochy, povrchová úprava proti poškriabaniu a bežným hygienickým prípravkom predstavuje vhodný materiál pre každodenne používanú kúpeľňovú sanitu. Liaty mramor poskytuje tiež možnosti, ktoré vám iný materiál nezaručí. Je opraviteľný, ponúka možnosť obnovy lesku a variabilita farieb liateho mramoru je veľmi široká.

• Sklo - dizajnovo efektné, no na bežné použitie dosť krehké. Sanita zo skla dokáže priestor odľahčiť a hodí sa do moderných kúpeľní.

Pri výbere materiálu, z akého bude sanita vo vašej kúpeľni zhotovená, je potrebné zvážiť nasledovné vlastnosti. Sanita v prvom rade slúži svojmu účelu, estetická funkcia je druhoradá.

• Odolnosť – sanita by mala byť odolná voči nárazom, ale aj nečistotám a chemikáliám, lebo práve v kúpeľni je ich výskyt zvýšený.
• Funkčnosť – sanita má v prvom rade slúžiť svojmu účelu, teda byť funkčná. Nepraktické umývadlo, či WC toaleta vám ráno, ani po namáhavom dni, na nálade nepridajú.
• Bezpečnosť – veľmi krehká, či veľmi ostrá sanita ohrozuje bezpečnosť pri hygiene, preto pri jej výbere zvážte aj tento aspekt.
• Jednoduchá údržba – sanita si vyžaduje častú údržbu, preto by to mal materiál umožňovať. Pokiaľ je možné udržiavať sanitu rýchlo a efektívne, je to ďalšie plus. Jednoduché plynulé tvary tiež napomôžu jednoduchej údržbe. Príliš veľa záhybov je naopak priestorom pre usádzanie baktérií a vodného kameňa.
• Životnosť – investícia do sanity je väčšinou dlhodobá, preto je vhodné zvážiť životnosť použitých materiálov. Meniť umývadlo po každom škrabanci, či stráviť hodiny jeho leštením nie je veľmi efektívne.

sanita

sanita

sanita

Sanitárna keramika – sortiment

Kúpeľňové štúdio Inspira s.r.o. vám ponúka sanitárnu keramiku od nasledovných popredných svetových výrobcov:

sanita • Duravit
• Villeroy & Boch
• Joop!
• Alape
• Keramag
• Sanitec
• Ideal Standard
• Jika
• Laufen
• Burgbad
• Bette