Vodovodné batérie

Vodovodné batérie mnoho ľudí podceňuje a pri zariaďovaní im nevenuje dostatočnú pozornosť. Pritom sú rovnako dôležité ako iné prvky kúpeľne, či kuchyne. Správny výber vodovodnej batérie pritom dokáže veľa – nielen uľahčiť, doladiť, ale aj ušetriť.
Dnešný trh ponúka širokú škálu vodovodných batérií rôznych tvarov, materiálov, technológií a spôsobov osadenia. Pri ich výbere je potrebné brať ohľad hlavne na ich funkčnosť, no aj vzhľad vodovodných batérií je dnes predmetom designérov. Vhodne zvolené vodovodné batérie dokážu priestor kúpeľne a kuchyne doladiť a vyzdvihnúť, a tým pobyt v nej spríjemniť.

Vodovodné batérie - druhy

Každý priestor je iný a každý užívateľ má iné predstavy a nároky využitia. Výber vodovodnej batérie nie je vhodné podceňovať, nakoľko aj taký nepatrný doplnok kúpeľne, či kuchyne dokáže zabezpečiť nielen veľké úspory, ale aj spríjemniť použitie a zvýšiť komfort. Vyberajte preto vodovodné batérie s prehľadom. Pomôžeme vám zorientovať sa.


• Dvojventilové

kohútikové vodovodné batérie – retro klasika, ktorá nestarne. Vodovodné batérie ovládané kohútikom sú dnes na ústupe, no aj ich technológie sú už vyvinuté natoľko, že nekonečné kvapkanie je minulosťou. Kohútikové vodovodné batérie sa vyznačujú ventilmi s keramickými sedlami, ktoré zaručujú vysokú tesnosť a jednoduché ovládanie. Ich nevýhodou je, že požadovaná teplota vody je namiešaná pomalšie ako u iných druhov vodovodných batérií, teda dochádza k stratám vody a energií.

• Jednopákové vodovodné batérie

sú krokom vpred v porovnaní s kohútikovými kolegami. Jednopákové vodovodné batérie dokážu rýchlo namiešať správnu teplotu vody, uzatvoriť prietok a následne opäť pustiť rovnakú teplotu bez ďalšieho potrebného nastavovania teploty. Šetrenie je preto neporovnateľné. Jednopákové vodovodné batérie môžu mať vo svojej výbave aj obmedzovač teploty vody, ktorý zabezpečí ďalšiu želanú úsporu. Jednoduché ovládanie ako aj údržba sú ďalšie klady, ktoré hovoria v prospech pre jednopákové vodovodné batérie.

• Termostatické vodovodné batérie

sú konštruované na princípe termostatu, ktorý vyrovnáva poklesy teploty a tlaku. Takto dokážu termostatické vodovodné batérie zabezpečiť rovnomerný prúd vody a zároveň jej konštantnú teplotu. Úspora vody a energií je tu citeľná. Kvalitné termostatické vodovodné batérie myslia aj na bezpečnosť vás a vašich detí a obsahujú bezpečnostnú poistku proti popáleniu horúcou vodou, ako aj samostatnou batériou. Správny termoizolačný materiál a premyslená konštrukcia nedovolí batérii prehriať sa. Termostatické vodovodné batérie si vyžadujú filtračné sitká, nakoľko majú zvýšenú citlivosť na tvrdú vodu, no aj napriek tomu je možné využiť ich vo všetkých teplovodných systémoch. Termostatické vodovodné batérie sú cenovo náročnejšie ako iné typy batérií, no ich investícia sa vráti relatívne rýchlo práve vďaka vysokým úsporám, ktoré dokážu zabezpečiť. Termostatické vodovodné batérie predstavujú ekologické a v dlhodobom horizonte ekonomické riešenie pre vašu domácnosť, či firmu.

• Bezdotykové vodovodné batérie

fungujú na báze senzora. Ovládanie batérie je postavené na elektrickom prúde s nízkym napätím, ktorého zdrojom sú monočlánky, alebo zabudovaný fotovoltický panel. Bezdotykové vodovodné batérie dokážu šetriť vodu a energie v najväčšej miere. Vďaka bezdotykovému ovládaniu sú tieto vodovodné batérie najhygienickejším riešením hlavne vo verejných prevádzkach, no ich vlastnosti určite oceníte aj v domácnosti s malými deťmi, či vo firme s viacerými zamestnancami, či vysokou obrátkou zákazníkov. Bezdotykové vodovodné batérie sú rovnako ako termostatické vodovodné batérie veľmi citlivé na zloženie vody, preto aj tu odporúčame využiť vhodný vodný filter. Filtrovaním vody nielen zamedzujete usádzaniu vodného kameňa, a teda zabezpečujete jednoduchšiu údržbu pre vodovodné batérie, ale aj zvyšujete životnosť samotnej vodovodnej batérie.Podľa spôsobu osadenia delíme vodovodné batérie na:

• Stojankové vodovodné batérie

sú najčastejšie používané vodovodné batérie, ktoré môžu byť jedno a viacotvorové a montujú sa na okraj sanitárnej keramiky (umývadla, vane). Keďže ide o klasiku, pre stojankové vodovodné batérie sú väčšinou prispôsobené aj predmety sanitárnej keramiky – hlavne umývadlá, ktoré majú predpripravené otvory na osadenie batérie tohto typu. Do skupiny stojankové vodovodné batérie patria kohútikové, pákové a termostatické vodovodné batérie.

• Nástenné vodovodné batérie

- Nástenné nadomietkové vodovodné batérie – sa umiestňujú na dokončenú stenu, teda na obklad. Nadomietkové nástenné vodovodné batérie pôsobia elegantne a ich údržba je veľmi jednoduchá. Nakoľko sú osadené kolmo do steny, nedávajú vode priestor pre usádzanie vodného kameňa pri pätke batérie. Nástenné nadomietkové vodovodné batérie môžu byť kohútikové, pákové alebo termostatické.
- Nástenné podomietkové vodovodné batérie – si vyžadujú osadenie priamo do steny - zasekanie, alebo osadenie pomocou inštalačných stienok. Celá podomietková batéria je v podstate skrytá za obkladom, na ktorom sú viditeľné len ovládacie prvky. Efektné a praktické zároveň. Nástenné podomietkové vodovodné batérie sa vyrábajú ako pákové, prípadne termostatické vodovodné batérie. preklikRadi vám poradíme, na čo sa zamerať pri výbere vodovodnej batérie, čo nepodceniť a kde sa dá ušetriť. Inšpirujte sa našimi skúsenosťami.

vodne baterie

Vodovodné batérie a možnosti ich využitia

Vodovodné batérie ponúkajú široké možnosti využitia. Od kúpeľní, cez kuchyne, súkromné aj verejné zariadenia. Najčastejšie sa však osadzujú do kúpeľní, kde je ich frekvencia najvyššia.

• Umývadlové batérie
• Drezové batérie
• Sprchové batérie
• Vaňové batérie
• Bidetové batérie
• Pisoárové batérie

K jednotlivým vodovodným batériám prináležia konkrétne podomietkové systémy.

Vodovodné batérie – sortiment

Kúpeľňové štúdio Inspira s.r.o. vám ponúka vodovodné batérie od nasledovných popredných svetových výrobcov:

• Hans Grohe
• Grohe
• Hansa
• Ideal Standard
• Dorn Bracht
• Kludi
• Tres